Salı, Aralık 28, 2010

Öksürüğe ne iyi gelir?

Geldi kış ayları başladı öksürük krizleri. Önce Arda 15 gün öksürdü. Sonra Ece 10 gün öksürdü. Daha sonra birlikte öksürdüler ve son olarak Ece finali yaptı. Bu uyuz öksürük özellikle geceden sabaha dönerken uykunun en tatlı bölümünde başlıyor ve 2 saat aralıksız devam ediyor. Sonunda çocuk ya kusup ortalığı batırıyor ya da 'midem ağrıyo, anne!' filan diyip yüreği dağlıyor.

Gelelim öksürük illetini ne geçirir konusuna? Uzun olacak bu fasıl ama faydalı bilgi niyetine devam edelim.
1- Bal ve limon. Bal ve kavrulmuş keten tohumu. Bal ve karabiber. Bal ve zencefil tozu gibi bal katılmış bilimum reçete. Bunları çocuk öksürünce yediriyorsunuz. Bazıları göğüse, sırta filan da sürüyor. Bu konuda tek geçeceğim kaynak: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_topics.asp?FID=109&title=grip-soguk-alginligi-oksuruk
2- Antibiyotiğin envai türlüsü: Bunlar, öksürüğün cinsine göre bir haftada hastalığı geçiriyormuş. Zaten o öksürük 7 günde geçecekti. Olsun, annenin içi rahat etsin. Çocuğun ağzına ilaç dayadıkça yüreğine su serpilir annelerin. 'Ohhh, şifa olsun'. Çocuk ballı olanları içer diğer acıları tükürür ya da kusar zaten. Amann, gittiği kadarı bile fayda. Di mi?
3- Öksürük şurupları: Bunların da 40 çeşidi var. Kimi öksürütüp çocuğu kusturucu cinsinden kimisi öksürüğü kesip kafa dinleten cinsinden. İkinci türün sakıncası eğer öksürüğün altında bir bityeneği varsa ortaya çıkmasını engelliyor.Biz genelde ikisini birden verip krize sokarız. Bünye ne yapacağını şaşırır. Doktorun birine güvenmeyip diğerine giden pimpiriklerde bu vaka sık yaşanır.
4- Akşamları yarım saat sıcak banyo: Süper oluyo. Çocuk su içinde kendini balık gibi hissediyor, öksürmüyo. Buhar nefesini de açıyo. İçine okaliptus yağı filan da katınca daha bi hoş oluyo. Çıkar çıkmaz uyuyorlar. Sonra bir süre rahat ediyorsun. Banyodan sonra üşütüp öksürüğü zatüre, bronşit vs.'ye çevirme riski var.
5- Soğuk buhar üfleyen cihazlar: Odayı küf yapmak isteyenler için birebir. Ventolin filan işe yarıyormuş. Bizde yaramadı. Havaya para (gerçek anlamda).
6- Dayak: Çocuğu dövüp ağlatın. Yaş, sümük, kusmuk karışsın. Genzi boşalsın. Hem çocuk rahatlıyor hem siz. Tabi dayak yedikçe sinip köşede pis pis bakan bir çocuksa bunu yapmayın. İleride siz hasta olursanız -yatalak filan- Allah korusun, bu çözümü hatırlayabilir. Çocuk küçük ise hatırlamaz, basın gitsin.
7- Doktor: Boşa harcanan para ve zaman. Doktor beklerken diğer çocuklardan kızamık, boğmaca filan da kapabilir veletler yerlerinde durmuyor ki! Doktora gitmeyin. Ta ki ateş +40 olup gözler kayasıya kadar. Sonra apar topar gidersiniz zaten. Anneye de Atarax, passiflora filan verin, sakinleşsin.

4 yorum:

 1. Gerçekci söylemler için tebrikler.
  Allah sağlık ve sabır versin

  YanıtlaSil
 2. BENDEN BİR SONRAKİ BLOG OLMANIZ HASEBİYLE TANIŞMAK İSTEDİM BEN SERPİL... ÇOCUKLARINIZ ÇOK TATALI ... KOCAMAN ÖPÜYORUM...

  YanıtlaSil
 3. şu dayak meselesine çok güldüm ama çocuga göre değişir.benim oglana degil dayak biraz yüksek sesle söylensem bile aglamaktan dakikada sesi kısılıyo ve devamında öksürük..ne yapsam ki:))

  YanıtlaSil
 4. Cimdik atın. Hem sessiz hem etkili. Öksürük içine kaçar.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.